Kiedy kwitnie kalina?
Kaliny są popularne w ogrodach ze względu na piękne, czasami pachnące białe kwiaty, elegancję i zimozielony charakter. Kalina ma wiele różnych odmian, które mogą różnić się od siebie okresem kwitnienia. Niektóre kwitną wczesną wiosną, inne w maju i czerwcu, ale są też takie odmiany kwitnące latem, a nawet we wrześniu. Jednak najczęściej spotykane kaliny rozpoczynają kwitnienie wiosną. Wybierając konkretną odmianę, warto sprawdzić, kiedy pojawiają się na niej kwiatostany.
Do najbardziej znanych odmian kaliny należą:
- kalina koralowa
- kalina eskimo
- kalina Burkwooda (zimozielona i pachnąca)
- kalina japońska (pachnąca)
- kalina bodnantska (kwitnienie jesień/zima)
- kalina wonna
- kalina sztywnolistna
- kalina koreańska
Czy obcinać przekwitłe kwiaty kaliny?
Zdecydowanie tak. O ile przy małym krzewie lub drzewku nie jest to problemem, o tyle przy starszej roślinie może stanowić duże wyzwanie. Zwykle duże egzemplarze pozostawiane są same sobie i trudno się dziwić. Zawsze jednak po kwitnieniu widać, czy dobrze sobie radzą.
Jeśli kalina jest nieduża, warto dbać o przycinanie przekwitłych kwiatów chociażby ze względów estetycznych. Nie wygląda to schludnie, kiedy liczne brązowe kwiatostany oblepiają roślinę.
Po drugie, pozbycie się ich pobudza roślinę do wzrostu i wypuszczania nowych liści. Warto zauważyć, że wiele odmian w okresie kwitnienia ma drobne listki i duże kwiaty. Dopiero po przycięciu przekwitniętych kwiatostanów zaczynają wyrastać większe, bardziej jędrne, błyszczące liście. Kalina się zagęszcza.
Okres po przekwitnięciu to również dobry moment na przycięcie wyrównujące, nadające kształt roślinie. Niektórzy ogrodnicy prowadzą kaliny na kuliste drzewka, co świetnie komponuje się w eleganckich, geometrycznych ogrodach. Takie drzewko sprawdzi się również jako soliter.